עברית  |  English  |  العربية

הירשם או התחבר 

עברית  |  English  |  العربية

הירשם או התחבר 

אודות

עמותת קדן הוקמה במטרה לתמוך בפרוייקטים המקדמים קיום דעת ונועם,

והינה כלי שרת של הרצון להיטיב הנמצא בכולנו.

קיום, דעת ונועם הינם היבטים שונים של המצב הטבעי של החיים:

•    קיום: החיים שואפים להתקיים על מנת להגשים את תכליתם להועיל, לשרת ולהיטיב.
     עמותת קדן מקדמת פרויקטים התומכים בקיום הבריאה כולה.
 

•    דעת: לכל אדם הזכות הטבעית לידע המאפשר חיים של בריאות, פעולות מועילות ומערכות יחסים מזינות.

     עמותת קדן תומכת בפרויקטים שאוספים, משמרים ומפיצים ידע מועיל כך שיהיה נגיש לכולם.
 

•    נועם: נועם הינו תוצר של חיים המבוססים על חכמה ופעולות מועילות והינו זכות טבעית לכולנו. 

     עמותת קדן תומכת בפרויקטים המקדמים את הנועם המצוי בחיים עצמם.

העמותה פועלת בשני ערוצים: 

  • פרויקטים שהעמותה יוזמת.

  • תמיכה בפרויקטים של אנשים או גופים חיצוניים לעמותה.

כל פרויקט מתאפיין בכך שהוא מקדם קיום דעת ונועם ואינו למטרות רווח.

 

עמותת קדן נוסדה על ידי גלית לוין ואמיר גלעד בסוף שנת 2016. בעמותה חברות 13 נשים שמחויבות לחזון ותפקידן ליזום, ללוות ולפקח על הפרויקטים השונים של העמותה.

פעילות העמותה מתקיימת ב'דאנה' ומבוססת על ידע נכון, פעולה מועילה ומודל 'הזנה הדדית' 

וכשלעצמה מהווה מודל לחיים של קיום, דעת ונועם. 

דאנה (סנסקריט)

​דאנה​ ​-​ ​תרומה​ ​ונדיבות​ ​הלב.

 

מסורת הדאנה התפתחה מתוך ההבנה שידע המיטיב עם כל הברואים הנו זכות טבעית לכל אדם ונועד לשפר את איכות החיים -  לכן עליו להיות נגיש לכולם ולא רק לבעלי אמצעים.

 

היום עדיין ניתן למצוא בהודו ובמקומות נוספים בעולם מרכזים בודהיסטיים ואשראמים המתקיימים על מסורת הדאנה בלבד- לכל אדם הזכות לשהות במקום ולקבל ידע ובתמורה האדם משאיר תרומה על מנת שהמקום יוכל להמשיך לפעול.

עמותת קדן מבינה את הערך שיש לידע אותו היא מציעה ולכן שמה לה למטרה לאפשר שיתוף בידע על טהרת הדאנה.

כל הקורסים, הסדנאות והריטריטים שהעמותה מקיימת פתוחים בפני כל אדם בדמי רישום סמליים הנועדו לכיסוי ההוצאות, וכל משתתף משאיר תרומתו עבור הלימוד בהתאם לרצונו ויכולתו.

מסורת הדאנה מאפשרת תרגול של נדיבות הן למורה והן לתלמיד. המורה מוכן לחלוק את הידע או המיומנות שלו ללא ציפייה לפירות פעולותיו, מתוך הבנה של הערך שיש בידע הזה ומתוך רצון ושאיפה שכל אדם ייחשף ויעשה שימוש בידע לשיפור איכות חייו. התלמיד מתגמל את המורה עבור הלימוד, מתוך הערכה לידע והבנה שהמורה צריך לקיים את עצמו על מנת שיוכל להמשיך לחלוק את הידע.

תרגול נתינה דורש התבוננות עמוקה ומודעות לתכנים, לתחושות ולרגשות המעורבים בתהליך- לתת משהו שכבר איננו זקוקים לו אינו נתינה. לתת ידע לא שלם או לא מועיל אינו נתינה. לתת את מה שבמקרה יש לי בארנק באותו יום אינו נתינה.

נתינה נעשית מתוך מודעות, מאמץ, שאיפה לטוב. המורה נותן מזמנו וממרצו את הטוב ביותר שביכולתו, התלמיד נותן חומר שווה ערך לידע שקיבל בהתאם לרצונו ויכולתו. זה לא בהכרח פשוט, לא לתלמיד ולא למורה. יכולת הנתינה מתפתחת ככל שאנחנו מתרגלים יותר. כל פעם שאנו נותנים דאנה, אנו נותנים גמול לא רק עבור מה שקיבלנו, אלא מאפשרים את המשך קיום המסורת.

למשל אם השתתפנו בריטריט על טהרת הדאנה - הדאנה שהשארנו עבור הריטריט תאפשר קיום ריטריט נוסף בעתיד.

 

כך אנו נותנים לא רק עבור עצמנו, אלא הנתינה שלנו מתגמלת מעגל רחב יותר של אנשים ומאפשרת לאנשים נוספים לקבל ידע ולשפר את איכות החיים שלהם. כל פעם שאנו נותנים דאנה וחולקים את הידע שיש ברשותנו ללא ציפייה לפירות הפעולה, כל פעם שאנו משתתפים בפעילות המתבססת על דאנה, אנחנו מצהירים שיש אפשרות לקיים מערכת יחסים כזו, שיש אפשרות לשתף בידע ולא למכור אותו.


מודל ההזנה ההדדית

לאף אחד מאיתנו אין זכות קיום בזכות עצמו, הקיום שלנו תלוי במערכות היחסים שלנו ובתפקוד המערכות שסביבנו: התא המשפחתי והחברתי המקיף אותנו, מצב המים, האדמה, הצמחים ובעלי החיים. מתוך הבנה עמוקה של התלות שלנו במערכות יחסים אנחנו מתחילים לפתח מערכות יחסים, המושתתות על הזנה הדדית:

אם אזין את בני המשפחה שלי הם יזינו אותי, אם אדאג לאיכות המים שסביבי הם יזינו אותי, אם אדאג לגינה שלי היא תזין אותי.

 

הניסיון שלנו לדאוג רק לעצמנו או רק לתא המשפחתי שלנו על חשבון אנשים אחרים או הסביבה אינו מתגמל. כאשר המים שסביבי מורעלים או האנשים שסביבי חלשים וכעוסים אני בעצמי נחלשת. אם אני חלשה איני יכולה לטפח את סביבתי. במקום להמשיך להיות בתחרות עם האנשים שסביבנו, תחרות שמחלישה את כולנו, אנחנו יכולים לפתח מערכות יחסים אחרות, מערכות יחסים המבוססות על הזנה הדדית, ושיתוף פעולה שמפרה את כולנו.

אומנם גדלנו לתוך עולם שמקדם תחרות, הישגיות, מקסום רווחים אישיים, אך מספיק שנסתכל על המצב המנטלי והרגשי שלנו ושל האנשים שסביבנו ונבין את הנזק שהמודל הזה יצר - אנחנו עמוסי פחדים, חרדות, דיכאונות, עלבונות, חוסר בטחון ובדידות. הסביבה שלנו חולה וחלשה וכך גם אנחנו.

מה יקרה אם לכולנו יהיה ידע שמשחרר מסבל שמאפשר לנו להיות בריאים, שמחים ומזינים? מה יקרה אם לכולנו יהיה ידע איך לשמור על הבריאות ועל הסביבה? איך לחנך? איך לאכול? איך לייצר מרקחות טבעיות? איך לגנן? איך לבנות מערכות ברות קיימא?

 

גם אם עד עכשיו גדלנו בתוך ידע שגוי ומחליש, מדוע עלינו להמשיך לחיות בחוסר אונים אם אנו עדים לסבל שהידע הזה יצר?

זה הזמן לעשות שינוי בידע. זה הזמן לאפשר לנו ולילדים שלנו לגדול למציאות אחרת, מציאות שצומחת מתוך הזנה הדדית ושיתוף פעולה.

 

כל פעם שאנחנו בוחרים ללמד או ללמוד בדאנה אנחנו תומכים ומקדמים מערכת יחסים של הזנה הדדית ויוצרים שינוי בתפיסה החברתית, הכלכלית והעסקית של ישראל. במקום להמשיך לדאוג לרווח האישי שלנו על חשבון הרווח של אחרים ולהיות במלחמת קיום תמידית ובתחרות מתמדת, אנחנו מבינים שהקיום שלנו לא תלוי בכמה נרוויח אלא באילו מערכות יחסים ניצור.

 

יישום מודל ההזנה ההדדית בחזון העמותה הינו הזדמנות לשינוי!

אנו מזמינות אתכם לקחת חלק בחזון עמותת קדן, להפוך את מערכות היחסים החברתיות והכלכליות שמתקיימות בארץ ובעולם למערכות יחסים המושתתות על הזנה הדדית - כך נגלה שכשאנחנו לא עוסקים רק ברווח אישי ואנוכי אלא דואגים להיות מזינים עבור עצמנו והסביבה, אנחנו סוף סוף באמת מרוויחים.

עמותת קדן מקימה ותומכת בפרויקטים המקדמים קיום, דעת ונועם:

  • 'מרחב קדן' בנטף הינו המרכז הראשון של עמותת קדן המתנהל על טהרת הדאנה - מטרתו לספק הכשרות בידע התומך בקיום ובנועם ברמות הגבוהות ביותר על ידי מיטב המורים לכל המעוניין והזקוק. אנו בטוחות שהוא יהווה דוגמא לכך שהמודל הזה אפשרי.
  • מככלת קדן- מכללה חברתית ללא מטרות רווח.
  • מרכזים נוספים נמצאים כרגע בפיתוח ויתנהלו גם הם על טהרת הדאנה: מרפאת יוגה תרפיה, שעתידה להיפתח במודיעין ובית הבראה באסטוניה. 
     

בואו ללמוד וללמד איתנו ועזרו לכולנו לממש את הזכות הטבעית שלנו לקיום, דעת ונועם.

 

בברכה ובאהבה, לטובת כל הברואים גלית לוין וצוות עמותת קדן.


טואול - אתרים באינטרנט